Zamyšlení - sociální sítě

24. ledna 2012 v 2:16 | Micha |  Facebook
Čtete to tu často. Kolikrát to vypadá, že si umím jen stěžovat na tu věc, které se říká facebook. Teď je ovšem téma týdne sociální sítě, a mě napadlo, že bych to mohla vzít trochu obecněji. Napsat článek, který nebude jen o facebooku, ale bude to takové celkové zamyšlení nad touto problematikou. (Možná spíše takové shrnutí.)
Takže třetí článek na téma týdne je tu.

Pamatujete si, co bylo před tím? Před facebookem? Člověk se musí asi trošku zamyslet, a ne všichni jsme na tom byli stejně. Někteří mladší si asi ani takovou dobu nepamatují. Každopádně i tenkrát bylo něco, co žilo. A my všichni žili skrze to. Bylo to líbímseti. Nebo alespoň moje okolí. Už tenkrát probíhalo sbírání kamarádů. Když se tam teď podívám, mám jich tam třináct, to už bylo celkem ucházející.
Pokud jste měli profil na líbímseti, napadlo Vás, se na něj teď s odstupem času podívat? Mě právě nedávno. Děsivé. Vymazala jsem o sobě všechny divné informace a zamkla jsem si tam všechny alba příšerných fotek. Nakonec jsem se smála chudákovi sestře, která tam má vážně podivné fotky. Vlastně si vzpomínám, když jsme je spolu vybíraly, připadali mi pěkné. Ale přeci jen je to ale pár let zpátky, člověk dospívá a na některých starých fotkách vypadá prapodivně.

Pak najednou přišel ten zlom, objevil se nějaký pán, který založil "svět pod modrou lištou". Odolávala jsem dlouho, ale nakonec se ze světa líbímseti, stáhla do tohohle. Těžko říct, jestli toho lituju, nebo ne. Tenhle nový svět má mnoho výhod, ale i nevýhod. Vsadili jsme tam velkou část svého soukromí a teď o něj hrajeme.

A jak to jde dál? Je to trh, musí se najít konkurence. Proto tedy vzniká G+. Podle všech to je ta lepší sociální síť, pro ty chytřejší lidi.
Jo, z mých přátel tam mají profil tři lidi, takže jsem zatím neměla tu potřebu, se nacpat i tam. Jak jsme si mohli všimnout, s ochranou soukromí to nebude slavné, protože všechny profily si můžeme vygooglit a pak se tím bez povšimnutí listovat. Teda, nejsem si jistá, jestli opravdu skrze všechny profily, ale na které jsem narazila, tam to šlo. A jaká je hlavní rozdíl mezi g+ a fb? Asi počet lidí. Jinak je to tak, že facebook vylepšuje věci do podoby g+ a g+ už na začátku vznikal z podobného základu jako facebook. Asi každý musí rozsoudit sám, co je pro něj lepší. Podle mě je to jedno.

Když už jsme se od ryze českého "líbka" dostali až ke světovému facebooku a g+, určitě stojí za zmínku My space a twitter. Pravdou je, že na myspace jsem profil měla, ale pak jsem ho nemohla najít. Hlavně jsem nikdy nepřišla na to, jak moc důležité je být v kontaktu se světovými celebritami a jejich světem, což, jak jsem vyrozuměla, je jeden z cílů těchto sociálních sítí. A jako někdo, kdo se celoživotně plácá v angličtině, bych jejich životním cestám stejně nerozuměla.

Takže už je jen jedna sociální síť, která mě napadá a kde visí moje fotky. Jsou to lidé. Ochrana soukromí žádná, to už je i facebook lepší. Co se ale dá dělat. Fotky tam dáváme dobrovolně a nikdo nás nenutí.
Navíc mají i lidé nějakou tu výhodu - každý se může dozvědět, jestli jsem cholerik, či sangvinik. Zda bydlím sama v bytě, nebo v domě s rodiči. A dokonce jaká je moje oblíbená barva.

Taková je doba. Sedíme všichni u pc a koukáme, co se děje na facebooku nebo g+, kdo si prohlížel náš profil na lidech a kdo se s námi chce seznámit přes líbímseti.

Tohle já trošku beru jako vězení. Jeden můj kamarád řekl, že nemůže vypnout počítač a jít ven, protože ostatní jsou u facebooku.
Je na každém, aby se rozmyslel, jaký chce žít život a v jakém světě. Ve skutečném, nebo neskutečném? Ani život na sociálních sítích přeci není zlý. Víte, co že to dělají ty Vaše celebritky a vidíte fotky všech lidí z města. Jsou lidé, kteří s tím skončí a berou do ruky knížku, kde utíkají do dalšího neskutečného světa. A co je lepší?

(Já hlasuji pro knížky, ty jsou celé psané česky, popřípadě v jiném existujícím jazyce.)
Články na podobné téma:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Čtete rádi knihy?

Ano
Ne

Komentáře

1 Syrion Syrion | Web | 24. ledna 2012 v 16:03 | Reagovat

A to ani nemluvim o všech možnejch a nemožnejch seznamkách:)..

2 Míša Míša | E-mail | Web | 24. ledna 2012 v 19:21 | Reagovat

[1]: V tom já vůbec nemám přehled :)

3 Irwain Nornossa Irwain Nornossa | E-mail | Web | 27. ledna 2012 v 22:21 | Reagovat

Ty vážně hlasuješ pro fuckbook? Zklamání…
Musíme taky vzít v úvahu teorii jediného správného řešení, a sice, že pokud chceš udělat dobrou sociální síť, nemůžeš to udělat jakkoliv, ale existuje jistý standard. Neříkám, že to je pravda, ale G+ a FB to dokazují. Twitter je zase trochu něco jiného, stejně jako lidi.
G+ si vzal od FB, udělal to podle sebe, FB pak začal kopírovat od G+. FB sleduje lidi na netu, všechny, vytváří jim stínové profily, dokonce si to patentovali. G+ zatím důvěřuju, ale bůh ví… Mluvíme tady o googlu, že jo.
Ve finiši je to na Tobě, co na net napíšeš. Pokud teda nemáš dementní přátele, co za Tebe vyžvaní Tvoje číslo, adresu, všechno. Tohle jsou spíš kreténi, než přátelé.
Sociální sítě jsou dobrý sluha ale špatný pán. Nikdy lidi nesmí zapomenout na to, jak je super vidět se na život a mluvit spolu. Komunikace jen přes text je strašlivě osekaná. Můžeš tam najít někoho zajímavýho, ale doopravdy toho člověka poznáš až reálně. Fotka a videohovor tomu taky moc nepomohou. Aspoň ne dneska. A navíc, online Tě nikdo neobejme.
Takže sociální sítě…proč ne? Ale člověk tam nesmí jít proto, že tam šli ostatní, tohle je stádovitost, a pokud je někdo ovce, tak leda na porážku. Pokud někdo chce žít na sociální síti, tak asi nebude moc šťastný. Spousta lidí na tohle zapomnělo, stalo se otroky ostatních, většiny a dělají věci aniž by přemýšleli, jestli je chtějí. A je v pohodě nevědět, co chci, jen je důležitý si to uvědomit.
OK, tohle je asi taky na článek.

4 Míša Míša | E-mail | Web | 28. ledna 2012 v 1:31 | Reagovat

[3]: Teď by mě zajímalo, jaká část vypadá, že jsem pro fb? :D
Dnes jsem se začetla do nových podmínek google a myslím, že už to není od toho tak daleko. Budou platit od března, vidět jsi to? Je tam shromažďování informací jako tel. číslo apod. Takže moc nevím, co už je lepší.
Musím říci, že jsi to napsal pěkně :) Musím souhlasit ...

5 Lukky Lukky | Web | 28. ledna 2012 v 13:16 | Reagovat

Nie je to pekné, keď sa napríklad rozprávam so sestrou a ona ma nevníma, len kvôli tomu, že pozerá na facebook... alebo keď ju vyháňam večer spať... lebo máme spoločnú izbu... ona nemôže... lebo má rozdebatovanú debatu na FB... Ono to niektorých tkk strašne pohltilo, že nič iné nedokážu robiť... :) Dúfam, že sa umúdrime a zmení sa to :)

6 Míša Míša | E-mail | Web | 28. ledna 2012 v 13:27 | Reagovat

[5]: Přesně tak. To je to správné slovo, že to spoustu lidí pohltilo. Každý si na to musí přijít sám, že tohle není to pravé. Takže budeme doufat a věřit :)

7 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 29. ledna 2012 v 17:19 | Reagovat

Ano, naše známé "libko." To jsem byla tak v páté třídě, když to ještě letělo. Pak odmlka a najednou Facebook. Když ho využívám, tak mi nevadí. Koneckonců byla to moje volby, že kliknu na založit účet. Pokud si najde člověk svoje facebookové tempo + zablokuje -Ville, je to v pohodě. A o Google + jsem se dozvěděla dneska ráno. Tak schválně, zda to triumfne modrou lištu. :D

8 Míša Míša | E-mail | Web | 29. ledna 2012 v 18:33 | Reagovat

[7]: Jo, líbko ... základka to byla určitě. Člověk tam nějak přežíval, než přišel fb. Najednou byli všichni tam, já nejprve vyčkávala, jak to bude vypadat, nakonec jsem se ale vydala za nimi. Jojo, byla to naše volba, tak si stěžovat nemůžeme. Myslím že netrumfne, na to, jak běží dlouho, tam ještě moc lidí není. Kromě toho, lidem se z fb na g+ přecházet nechce :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama