Kříž sv. Brighid

13. března 2012 v 7:43 |  Symboly
Už dlouho jsem nepsala o žádném z mé "sbírky" přívěsků. Pro dnešek jsem si ale vybrala kříž sv. Brighid.
Nejprve bych zmínila, jak ke mně "přišel". Jednoho krásného pondělka přijedu po dlouhé době na kolej. Vždy si tam jen rychle hodím věci a pádím do školy. Nemělo tomu být jinak ani teď. Ale když jsem přišla ke svému stolu, spatřila jsem na něm malou zelenou krabičku. Nápis na ní zněl: Keltská moudrost. Protože jsem měla právě objednané něco keltského přes kamarádku, rychle jsem po tom chmátla a šla se na to podívat. Otevři krabičku, a co tam? Nějaký přívěsek a knížečka s kartami. Děsně jsem se vyděsila, protože to nebylo to, co čekám. Zpanikařila jsem a hnala za kamarádkou do vedlejšího pokoje. "To není ono!" "Cože?" "To na tom stole!" "Co?" No nevím, kdo na koho víc koukal jako na blázna, teď jsem byla strašně zmatená. Vracela jsem se do pokoje a tu mi to došlo. Opřela jsem se o futra pokoje a koukala na holky, které seděly u svých stolků. Usmála jsem se a čekala, copak mi povědí. "Ježíšek přišel."
Uznejme, byl únor a já něco takového vůbec nečekala. S holkami jsme se v těch posledních měsících moc neviděly, takže proto tak pozdě. Zakroutila jsem hlavou, poděkovala, omluvila se, začala vysvětlovat, co že jsem si to myslela a šla krabičku prozkoumat pořádně. "My jsme Tě nechtěly vyděsit." ozvalo se nakonec.

A jak vlastně vypadá tento "kříž"?
Líbí se mi moc, jen jsem jeho krásu hned po takovém šoku nedokázala ocenit. Jeho keltský původ je na něm perfektně znát. Vidíte ten propletenec?

Abych o něm mohla něco říct, půjčím si pár informací od paní Caitlín Matthewsové, která je autorkou knížečky v balíčku - Keltská moudrost.

Brighid byla původně keltská bohyně. Avšak později došlo ke ztotožnění s křesťanskou sv. Brighid. Stejně jako u mnoha jiných. Tato bohyně asistuje u porodů a je patronkou laktace u dobytka. Léčí nemocné a je inspirací pro spoustu umělců, například básníků. Také pomáhá řemeslníkům, hledá ztracené věci, nebo udržuje oheň. Je ochráncem domácností, takže je dobré, pokud se její kříž, podobný slunečnímu kotouči, dává nad vchod do domu. Brighid tak může dohlížet na všechny uvnitř. Chrání také moudrost.
Jak můžeme vidět i na mém obrázku, ramena má amulet čtyři. Původně však byly tři. Dnešní čtyři se ale znázorňují roční období.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Věříte v moc symbolů?

Ano
Ne
Možná trochu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama