Je to se svobodou projevu tak jednoznačné?

8. dubna 2012 v 16:15 | Micha |  Politika, média a společnost
Jako téma týdne se tentokrát na blogu objevil jeden důležitý pojem ... svoboda slova. Pokud se o svobodě slova (projevu) hovoří, snad každý Vám řekne, že je to jedno z ústavně zaručených práv. Často se taky mnozí ohánějí tím, že svoboda projevu tady jako v každém jiném demokratickém státě je a bude. Ale je to tak jednoduché?

To, že je tato svoboda dána ústavou ještě neznamená, že bychom vždy mohli říci cokoliv a byli pod její záštitou. Základní lidská práva, kam svoboda slova spadá, máme totiž absolutní a relativní. A absolutních je jen minimum. Jsou to ta za všech okolností neomezitelná. To může být například právo na život. Pak jsou tu ovšem práva omezitelná a tam patří právě svoboda projevu Proč přesně je to omezitelné právo? Neplatí vždy za všech okolností. Omezením musí však být sledován legitimní cíl. Pokud se tedy dopustíme třeba nějakých rasistických projevů, nebude to schované za svobodu slova. Proč? Když se některé z relativních práv střetne například s jiným z ústavně zaručených práv, nebo s ústavním pořádkem, dojde k poměřování toho, které z těchto dvou práv bude mít v konkrétním případě větší sílu.
Jak už jsem ale řekla, vždy při omezování práv záleží na tom, zda je sledován legitimní cíl. Dále musí být tento zásah nezbytný a musí mít oporu v zákonech.

Doufám, že si tímto udělal každý obrázek o tom, jak svoboda projevu, jako jedno ze základních práv, může fungovat. Kvůli tomuhle nemám ráda, když tu každý hovoří o tom, jak všichni máme svobodu projevu. Tady můžeme pěkně vidět, že ne za všech okolností. Považuji tedy tato relativní práva za ta, která se nedají až tak složitě obejít. Jen těžko si můžeme představit, co bude vždy považováno za legitimní cíl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Secret Secret | Web | 8. dubna 2012 v 16:24 | Reagovat

Krásny článok. :)

2 Ilma Ilma | Web | 14. dubna 2012 v 15:55 | Reagovat

Obrázek mám již dlouho a to svůj. Hodiny práva jsou přínosem. Myslím, že tenhle článek je dost výstižný na to, aby každý, kdo neví, pochopil..
Člověk chce většinou vůči třeba republice, státu, politice.. projevit svůj názor. Dát najevo to, že s něčím nesouhlasí. Tak.. a už je problém.
Svoboda slova. Je i není.
Já říkám, že i když teoreticky je, tak po stránce praktické rozhodně ne.

3 Barča Barča | 19. dubna 2012 v 19:56 | Reagovat

Skvělej článek...dlouho jsem přemýšlela, proč člověk některý věci říct nemůže, ale nenapadlo mě, že je to takhle :) Někdy si říkám, že je tohle právo omezováno až moc. Člověk by přece měl mít tu možnost plně vyslovit svůj názor. Ale na druhou stranu je pravda, že by mohla nastat neúnosná situace, kdyby si každej mohl říkat úplně co chce. Jen by mě zajímalo, jak je to teda při demonstracích. Jsou pravidla, do jaké míry může člověk promluvit?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama