Vaječník sem, prso tam

17. května 2013 v 5:27 | Micha K. |  Politika, média a společnost
Je to pár dní zpět, co do světa jedna velmi slavná žena vyslala vzkaz, kterým všem ostatním chtěla sdělit, že nechat si odstranit orgány, ze kterých v budoucnu může vzejít nežádoucí nemoc, je chtěné a užitečné. Angelina Jolie už pomalu ustupuje do ústraní, co se týče showbiznisu, kde byla dříve tak často vidět. Místo toho se angažuje všemi jinými směry. Charita, politika ... a dnes prevence, o které se očividně musí začít mluvit.

Pokud jste to dosud nezaznamenali, tato mnohými obdivovaná žena se rozhodla, že postoupí mastektomii, protože se jí zdá, že je to nejlepší cesta k tomu, aby neonemocněla rakovinou prsu. Lékaři jí totiž sdělili, že má 87% šanci na vznik tohoto onemocnění. A příště půjdou pryč vaječníky, kde má šanci vzniku rakoviny padesát na padesát.

Z ničeho nic se začal ozývat celý svět a vyjadřovat jí podporu, jako velmi odvážné ženě. V mnoha článcích se lékaři vyjádřili, že je dobře, že toto podstoupil někdo slavný a dal tak impulz mnoha ženám, aby se starali o své zdraví.

Mě by ovšem zajímalo, jestli je toto ten správný impulz. Možná jsem staromódní, ale nezdá se mi jako řešení těchto problémů odstranit si ohrožené části svého těla. Na druhou stranu, lékaři už pěstují nové části kde čeho, takže pokud jste sympatizant tohoto druhu léčení a jste kuřák, za pár let si budete moci vyměnit plíce.

Výhledem do budoucna se o sebe lidé přestanou starat. Pojem pečovat o své zdraví změnit dramaticky svůj význam. Je složité cvičit a zdravě jíst, když sousedka předejde rakovině tím, že lékaři odejmou její v budoucnu možná nemocný orgán. Jako by se lidstvo stávalo pohodlnější.

Možná bych s téměř devadesáti procentní šancí onemocnění mluvila jinak. Nelíbí se mi však, že Angelina řekla světu, že toto je normální a nejlepší řešení problému. Není. Každý zásah do lidského těla je zásah a ne každé tělo ho bere. Kromě toho se tímto druhem léčby z nás všech pomalu stanou stroje. Tady kousek silikonu, tohle ušmikneme.

(Kromě toho, nemýlím-li se: rakovina je onemocnění celého těla, které se pouze projevuje v určitých orgánech. Nějaké takové zásahy pak nikomu stejně nepomohou.)

Lidi neblázněte. Je na každém z nás, aby si rozmyslel, co je pro něj nejlepší. V tomto ohledu se nedá řídit módou, a ani tím, jaká celebrita tomu vyjádřila podporu. Můžeme si nechat vyřezávat kusy těla, ale ne to prezentovat, jako nejlepší řešení. I když má někdo skoro devadesát procentní šanci vzniku rakoviny, neznamená to, že u něj propukne. Možná naivně, ale věřím, že když se o své tělo budeme starat správně, můžeme předejít riziku onemocnění docela snadno.

Pokud toto onemocnění hrozí i vám, neznamená to, že byste neměli podstoupit to, co A. J. Jen já se prozatím k tomuto stavím negativně. Promyslete si ale toto a podobné věci dobře a nenechte se ovlivnit médii. Nikdy se nenechte do ničeho nutit masou a uvědomte si, že je důležité, aby vše bylo příznivé ne jen pro vaše fyzické zdraví, ale i psychické.


Jak se na problém díváte vy? Jste pro, nebo proti?
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nolmë Nolmë | Web | 17. května 2013 v 6:31 | Reagovat

Moc se mi tvůj názor líbí! Tohle určitě není ta správná prevence. ;-)

2 flutterdashie flutterdashie | Web | 17. května 2013 v 6:58 | Reagovat

Nechat si něco odříznout, jenom proto, že by se mi onom místě mohla projevit rakovina? Proboha, kam dali lidi rozum (měli ho vůbec někdy)? Jak do sebe může někdo nechat řezat, to nepochopím. Fajn, kdyby jí řekli, že je to nezbytně nutné, tak proč ne? Ale takhle... Bůhví proč, ale působí to na mě jako pouhý pokus o zviditelnění. Nic proti Angelině, ale co je moc... :-?

3 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 17. května 2013 v 7:01 | Reagovat

Moc se mi NELIBI Tvuj nazor. Najprv by si snad mal vypravat z ozajstnej skusenosti, vlastnej, alebo odbornikov a az potom sa pridavat k tomu, co je momentalne trend.
Pisat, ako pisu momenentalni vyuzivatelia tejto tragickej zalezitosti nie je nic.
Na ziadny pripad vsak neodsudzovat. Zdravou stravou to este nzachranis!

4 Míša Míša | E-mail | Web | 17. května 2013 v 7:53 | Reagovat

[3]: Neodsuzuji ji. Jen se mi prostě nelíbí, kolik článků se vyrojilo od odborníků s tím, že je ženám skvělým příkladem. Zdravou stravou se nemusíš zachránit, ale také je to prevence. Stejně jako se ona nemusela zachránit tím, že si nechala dané části těla uřezat. Nelíbí se mi pomyšlení, že se teď seberou miliony žen, která mají v rodině rakovinu a nechají si uříznout kde co. Mělo by se postupovat individuálně.

[2]: Nemyslím si, že se chtěla zviditelnit. Podle mě to i myslela dobře.

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 17. května 2013 v 8:32 | Reagovat

Takže tedy měla radši čekat a s 87% šancí potom bojovat mnohem hůř, mnohem složitěji a možná zbytečně? S tím, co má všechno doma? Snažila se vůbec předejít tomu, že to u ní propukne, a proč by to nemohla udělat? Není jediná na světě, která to udělala. A to, že udělala reklamu? A fakt ji udělala ona, nebo média, která o tom píší, která všechno překrucují, a která si píší tak, jak se jim hodí? Já bych řekla, že kdyby se o tom všechny možné noviny nezmiňovaly jako o senzaci měsíce, zdaleka to neudělá takový humbuk a jako reklamu to možná ani nikdo neoznačí.
Navíc tohle je taky předpoklad na hlavu. Jako v tématu týdne se objevuje předpoklad, že zlegalizuje-li se marihuana, každý okamžitě začne pěstovat a hulit, tak tady spousta lidí říká, že najednou, kvůli jedné ženské, která hrála v nějakých filmech sexbombu, si každá nechá kdeco uřezat. Některé už to na plastice dělají, některé by to neudělaly nikdy. Některé by to udělaly i kdyby tato žena nikdy neexistovala, některé by to neudělaly, ani kdyby byla jistota ještě o deset bodů vyšší. A tak to taky zůstane.

6 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 17. května 2013 v 8:34 | Reagovat

[5]: Ještě bych chtěla dodat - spousta lidí odsuzuje, jak může nemocný člověk naletět šarlatánům, kteří jim předepíší nějakou očarovanou vodičku za pět tisíc a nakecají jim, že je to uzdraví, přičemž vliv na jejich zdraví to v podstatě nemá a placebo rakovinu nevyléčí. Nevede to tedy k ničemu, ale přesto je jiní omlouvají, že se jen snaží najít jakýkoli způsob, který by jim mohl jakkoli pomoci, i když výsledek vůbec není jistý. Tohle alespoň k něčemu vede a ona ví, že tohle jí opravdu pomohlo.

7 Gabi Gabi | Web | 17. května 2013 v 8:57 | Reagovat

Angelinu nemám ráda, ale za tohle jí dávám palec nahoru. Když se žena pro zdraví vzdá prsou, musí to být hodně těžké. Myslím, že udělala dobře. Když si kuřák rozdrbe plíce, je to jeho problém, ale Angelina měla tento problém dědičný.

8 mengano mengano | E-mail | Web | 17. května 2013 v 9:20 | Reagovat

tentokrát s tebou opravdu nesouhlasím. Matka A.J. zemřela na rakovinu prsu v 55letech. U A.J. diagnostikovali lékaři genovou mutaci, na jejímž základě má téměř 90% "šanci", že rakovinou taky onemocní. V takovém případě toho k rozmýšlení moc nezbývá.
Čekat, jestli bude mít kliku a nemoc se jí vyhne? A co když to nevyjde? Ozařování, chemoterapie a nakonec třeba i amputace prsu.
V dnešní době si ženy zcela běžně nechají dělat plastiku prsou a nikdo se nad tím nepozastavuje. A jedná se přitom v těchto případech jenom o estetické hledisko. Tak proč odsoudit A.J. za něco, co udělala vlastně z pudu sebezáchovy? Je to máma šesti dětí a asi se jí opravdu nechce zbytečně umřít.

9 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 17. května 2013 v 9:50 | Reagovat

Tazko skusat nejaku "miernu" prevenciu, ked vidis, ze zo styroch sestier jednej rodiny tri uz zomreli na rakovinu. Potom jedneho ozaj nelaka vyckavat pri spravnej zivotosprave. (A male deti? Tie maju tiez nespravny sposob zivota? Geny su geny a my este nevieme, co s nimi, ako na to.)

10 Artikel Artikel | Web | 17. května 2013 v 9:56 | Reagovat

Tyto geny jsou ovlivňovány hormony, které produkují ženské pohlavní orgány a mléčné žlázy, takže by jí to opravdu mělo  pomoci. Tyto hormony by měla produkovat i kůra nadledvin, ale riziko se podstatně zmenší.
Nedokážu si představit, že by to šlo udělat u dalších orgánů- přecejenom ty ostatní jsou k životu mnohem důležitější.

11 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 17. května 2013 v 10:37 | Reagovat

My měli na vš přednášku na téma rakovina a je to celkem pestrý proces a jeho prekurzory jsou leckde a nemusí to být vůbec nutně dědičné. Proto tenhle článek chápu a nestavím se proti němu negativně - každý jsme nějakým způsobem ohrožený nějakou nemocí. Ať už rakovina nebo cokoli jiného a navíc to není jen rakovina prsu že...
Angelina asi ví, proč to dělá, ale já nejsem její doktor. Pokud ví, že je to pro ní nejlepší cesta, pak to je zajisté hrdinský kousek, jelikož přeci jen je to žena a navíc herečka a ty své jednotlivé části potřebují a to v dobrém stavu. Jde příkladem určité skupině žen, které se bojí, že operace prsou je nějak znevýhodní ve společnosti, i když by jim po zdravotní stránce pomohla.

Nicméně zase prostě narážíme na staré známé: To lidé opravdu potřebují celebritu, aby si uvědomovali sami sebe? A samozřejmě se to zase musí posuzovat případ od případu - ne každý si hned musí jít něco řezat, ačkoli nějaké riziko onemocnění máme všichni. To je rozhodně pravda a já se nedivím obavám z toho, že se tahle záležitost příliš medializuje a pak to skončí opravdu klidně i zbytečnými operacemi zdravých holek, které se nechaly až příliš zblbnout (vždycky se najde dost bláznů...). Protože rakovinu v rodině má už dneska vpodstatě každý.
I já jsem pro cílit hlavně na prevenci, co se týče vyšetření, protože to, co dává Angie je jen impuls pro lidi s podobným problémem, ale pro ostatní ženy, už je tu několik let Avon se svou kampaní a myslím, že i mě růžová stužka jednou úspěšně donutí zajít k doktorovi. Mnoho lidí nakonec i přes kvalitní život bez rizik dostane rakovinu nebo jinou nemoc, protože se nemůžeme izolovat od prekurzorů v okolí, ale přinejmenším nám pak prevence pomůže onemocnění včas odhalit.

Debatovat tu o tom, jak funguje rakovina, je na nic, protože nikdo z nás nezná nejnovější výsledky výzkumu a máme jen zprostředkované informace z médií a tam nepracujou žádný světoví odborníci, pouze laici schopní nějak srozumitelně psát. Ale mělo by se pořád dokola opakovat, že je to hnusná nemoc, že jí umíme léčit a že kdo nebude líný a zajde si na vyšetření, tak to klidně přežije.

PS: Já si fakt nemyslim, že autorka říká, že to, co Angie udělala, je špatně. Lidé čtěte ;)

12 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 17. května 2013 v 10:53 | Reagovat

Abych pravdu řekla, tak v tomhle jsem srab. Je fakt, že nebezpečí bylo 87% ale zase co těch zbývajících 13, že jo? Kdyby mi něco takového hrozilo, tak bych se asi "jen" sledovala a chodila na kontroly a snažila se dělat vše proto, abych ji nedostala. Je také fakt, že menší problém bych měla s odstraněním "spodku" než s odstraněním prsou. Stejně to nejde vidět, dítě už mám a kdybych to měla brát cynicky nebo logicky jako pan Spock, tak ono to ušetří i nějaké ty problémy a taky peníze. Asi bych do toho s největší pravděpodobností nešla. Samozřejmě, kdyby už rakovina vypukla, tak "odhodím" co se dá.
Druhá věc je, pokud už s toho byla Angelina na nervy, ve stresu apod., tak tam ta pravděpodobnost rakoviny se samozřejmě zvyšuje. Mysl (psychika) dokážou divy a jak jednou řekla moje maminka "když si řekneš, že umřeš, tak prostě umřeš"
Doma jsme to konzultovali a Renda říkal, že by do toho šel. Řekla jsem mu, že je chlap a že těžko pochopí ženskou, která by si měla nechat uříznout prsa...že to není tak jednoduché a pochybuju jestli se to dá k něčemu chlapskému přirovnat ;-)

13 Míša Míša | E-mail | Web | 17. května 2013 v 10:54 | Reagovat

[6]: Nevíme, zda jí to pomohlo. Jak říkáš, je to o předpokladech. Všichni najednou předpokládají, že je zdravá. A že stejným způsobem se uzdraví všichni ostatní s tímto rizikem.
Rozhodně máš pravdu, že je to hodně o médiích. A nikde neříkám, že jiné ženy to nikdy nepodstoupili.

[8]: NEODSUZUJI JI! Chápu, proč to udělala.

[11]: Díky, přesně vyjádřeno, co jsem chtěla říci :)

[8]: [9]: [10]: Přečtěte si komentář č. 10

14 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 17. května 2013 v 10:55 | Reagovat

Ještě menší dodatek:
v naší rodině je rakovina žaludku, z obou stran jsou žaludeční vředy apod. Ale, že bych si nechala preventivně odstranit žaludek, tak do toho bych fakt nešla. Snažím se dělat vše proto, abych byla já a můj žaludek v pohodě a žádnou operaci nepotřebovali ;-)

15 Míša Míša | E-mail | Web | 17. května 2013 v 10:56 | Reagovat

[12]: Máš pravdu. Když někdo bude přesvědčen, že umře, tak umře. A pokud z toho měla nervy a stále se tím zabývala, určitě je to pro ni lepší.

16 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 17. května 2013 v 11:16 | Reagovat

Já mám osobní zkušenost s rakovinou a dalšími buněčnými degradacemi, protože na ně trpělo už pár lidí v mém nejbližším okolím a proto mám na tento případ hodně zaujatý názor. Vzhledem k tomu, že rakovina prstu popřípadě vaječníků je dána  z největší části geneticky a proto se jí nejde nijak vyvarovat zdravím životním stylem nebo tomu jakkoliv předcházet. Zvlášť když docela přesně vím, co je to za těžký proces, když se už rakovina jako taková léčí - chemoterapie, ozařování, já osobně bych tomu předcházela čímkoliv bych mohla, takže klidně i odstraněním těchto orgánů, kdybych měla tak velké procento. Ale to opravdu jen při tom velkém předpokladu - je možné, že se strhne takový boom, jak popisuješ takové operace budou podstupovat i lidé, u kterých to tak vážné není.

Můj první odstaveček se ovšem netýká těch nemocí, za které si můžeme vlastně sami - rakovina plic a další, to už je opravdu na dbaní sami o sebe a zlepšování životního stylu, s tím souhlasím.

A pokud můžu přidat další téma do pranice, já osobně chci jít studovat medicínu a podporuju výzkum a vědu v ohledu léčby rakoviny - ale mnohem více bych si přála, aby se výzkumy upíraly na důvody, proč je to procento tak vysoké - genetické mutace, prostředí, cokoliv... Spíše by se mělo něco dělat s životními podmínkami než rovnou hledat léčbu. Ale to už je problém lidstva, hledá až možnost ,,opravy" místo toho, aby se soustředilo na důvod ,,poškození".

17 Teeda Teeda | Web | 17. května 2013 v 17:16 | Reagovat

Pokud vím, u rakoviny je úplně jedno, jakým životním stylem žiješ. Je to dáno geneticky. Navíc ano, rakovina ti sece zachvátí celé tělo, ale bujení odněkud pochází. Myslím, že než to udělala, rozhodně si pokecala s pořádnou bandou doktorů a nebylo to tak, že by se jednoho rána probudila a řekla si - hele nechám si to ufiknout. Musela mít veliký strach o své zdraví, aby tohle byla ochotná podstoupit. Když nic jiného, namotivovala lidi k samovyšetření, preventivním opatřením a zvýšila zájem o pojistky v tomhle oboru. Nepřijde mi na tom nic špatného. Nepropaguje mekáč ani žádnou kravinu. Propaguje to, aby se lidi zajímali o své zdraví. Rozhodně neříká lidem nechcte si jako já ufiknout prsa a basta. Jen podpořila zájem o danou problematiku. Já si toho cením. :-)

18 Lukáš Lukáš | Web | 17. května 2013 v 17:22 | Reagovat

Jo lidé jsou snadno ovlivnitelní a mnohdy mají dost nízké cíle. A co se týká té Angeliny, tak chápu že prsa jsou ženskou chloubou a jsou důležitá pro děti (a tak dále a tak dále), ale na všechno je nějaký kompromis a co je hlavní (aby byla zdravá). :-)

19 Lukáš Lukáš | Web | 17. května 2013 v 17:23 | Reagovat

[14]: to by ani nešlo (to si mě rozesmála - ale nic ve zlém jako). A co se týká operací... někdy člověk nemůže ovlivnit některé věci. :)

20 Míša Míša | E-mail | Web | 18. května 2013 v 0:14 | Reagovat

[16]: Moc se mi líbí Tvůj poslední odstavec. Tento názor není často vidět. Mělo by to být podporováno. Hledat léčbu ano, ale ne na úkor předcházení. Měli bychom najít ten původ, až moc pouze opravujeme. Když budeme měnit kolu 3x do roka zrezlý řetěz, bude to k ničemu, když si nevšimneme, že na kolo neustále prší.

[17]: Ale ano, ať o sebe lidé pečují. Nechávají se vyšetřit, nic proti tomu. A u rakoviny obecně záleží i na způsobu života.

21 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 20. května 2013 v 14:31 | Reagovat

[19]: jsem ráda, že jsem tě rozesmála :-)
ale koukni třeba tady
http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/gastrektomie-1

22 Lukáš Lukáš | Web | 20. května 2013 v 16:36 | Reagovat

[21]: Zdravím. Když už jsi mě takto zasvětila, tak mi vysvětli ve stručnosti prosím, jak takoví lidé jí (bez žaludku). Děkuji. :-)

23 Laman Laman | 21. května 2013 v 10:54 | Reagovat

většina už byla řečena a beztak jsem přišel pozdě, tak se omezím jen na to, že se mi zdá, že všichni nemají správnou představu o procentech. samozřejmě se dá vyhrát i v loterii s šancí jedna k milionu (častěji horší).

ale 87%, to je jako "myslím si číslo od jedné do osmi, a když ho uhodneš, nedostaneš rakovinu". nebo "hoď si třikrát za sebou mincí, a když padne třikrát panna, nedostaneš rakovinu". 13% je hodně špatná pravděpodobnost, když jde člověku o zdraví

24 Míša Míša | E-mail | Web | 21. května 2013 v 11:13 | Reagovat

[23]: Neříkám, že nemáš pravdu. A o procentech mám dobrou představu. Taky jí nic nevyčítám, co udělala pokud se týká jejího zdraví. Na odstranění vaječníků chce třeba jít, protože má šanci 50%
Hlavní myšlenka je, že toto nahnalo do ordinací ženy, které mají takovouto šanci třeba z 10% a pokládají odstranění prsů jako nejlepší řešení. Je samozřejmě skvělé, že se o sebe díky tomu začaly ženy starat a myslet na prevenci, ne ale že si 3/4 populace nechá kde co uřezat, jen pro jistotu.

25 Lukáš Lukáš | Web | 22. května 2013 v 17:57 | Reagovat

[24]: na závěr: až moc to rozebíráte :) )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama