Vegetariánství a změna stravování - půl roku 3.

4. července 2013 v 8:00 | Micha K. |  Vegetariánství, veganství, raw a cvičení a
Pokračování článků


6. POSTOJ
Už na začátku jsem se zmínila, že jsem si musela nejprve vše ujasnit. V první řadě mi vadí, že jsou zvířata chována a zabíjena takovým způsobem, jakým jsou. Nebudu tvrdit, že by nikdy člověku zvíře jako potrava sloužit nemělo. Maso je neskutečný byznys a to je podle mě v první řadě špatně. Zvířata už pro mnohé nejsou živí tvorové, ale jsou to pro ně jen určité výrobky, ke kterým se mohu chovat jakkoliv. Velkým pánům se svět nějak záhadně podařilo přesvědčit, že bez masa (nejlépe několikrát za den) se neobejdeme. Ne každý má však na maso, s jehož chováním jsou spojeny velké náklady. Proto se na chování a zabíjení zvířat co nejvíce šetří. Podle mého názoru by naší prioritou mělo být, abychom se jako lidstvo snažili o soulad s přírodou. Možná je cílem všech vegetariánů a veganů přestat zabíjet zvířata úplně a mnohé donutit všechny přestat jíst maso. Jako první krok vidím ale neustálé zlepšování podmínek pro zvířata. Pokud se někteří jedení masa nechtějí vzdát, nenuťme je k tomu, můžeme ale donutit svět, aby se o zajímal právě o podmínky zvířat. Snaha o soulad s přírodou je taky priorita. Pokud někdo nutně musí zabíjet zvířata, ať se snaží o humánnější způsob. Pokud musí někdo jíst maso, ať se ho snaží nejíst každý den. Ráda bych, aby se lidstvo vrátilo do doby, kdy žilo jako součást přírody. Mám teď oblíbenou kapelu, která se jmenuje OMNIA, běžně nosí kůže, peří a tak. A musím říci, že mi to nevadí. Nechci tím říct, že myslím, že to zvíře netrpělo, ale celé skupině jde o přírodu a jejich postoj k trápení zvířat je naprosto odlišný od postoje ostatních lidí.

Co se týká kůží a podobných věcí, mám na to rozporuplný názor. Asi mi nevadí si pořídit přívěsek na kousku kůže. Mám taky jedny náušnice z peříček. Ke kabelkám a botám se stavím ale spíše negativně. Kabelky mám z koženky a co mám dvoje boty z kůže, rozhodně je nehodlám vyhazovat. Faktem zůstává, že to jsou velmi kvalitní a drahé boty. Mám je několik let, i opravované a věřím, že je ještě hodně dlouho mít budu. Na druhou stranu se na koupi žádných nových bot z kůže necítím. Určitě ale nebudu nic vyhazovat. V pokoji mám kůži z králíka, ovce, kožený stojánek a bubínek, na jehož vrchu je kůže také. Bylo by ale velmi špatné, kdyby když už kvůli mě zvíře umřelo, já ho jen tak vyhodila. Měla bych si těch věcí více vážit a uvědomovat si oběť zvířete. Jeho život. Ne s ním plýtvat tím, že řeknu, ode dneška Tě tu nechci.

7. JÍDLO A POSTOJ SMĚREM K VEGANSTVÍ
Co vlastně (ne)jím? Musím říct, že jsou mi sympatičtí vegané, v součastnosti však nemám na to, abych se jím stala. Nejspíše bych nikdy nepřestala jíst vejce. Doma máme slípky a vím, že ty potvory, které nám rozhrabou záhony a celé dny jen jedí a jedí zbytky, trávu a zrní rozhodně netrpí. Zbylá vejce máme od pána bydlícího v sousední vesnici. K vejcím z obchodu se moc kladně nestavím.

Protože vím, že utrpení dojných krav je někdy horší než masných, chtěla bych omezit mléčné výrobky. Ne zatím úplně, ale v budoucnu více než dnes. Nejím sýry. Tedy za ten půlrok jsem měla 2x - oba minulý týden v salátu. Věřím, že bez sýrů se docela v pohodě obejdu a ani mým chuťovým buňkám nic chybět nebude. Mléko mám jen v žemlovce a rýžové kaši - za tento půlrok 3x, ale v regiojetu jsem si dala lungo s mlékem. Pro mě jsou nešťastné jogurty. Miluju bílé jogurty.

Kdybych ale vážně uvažovala nad veganstvím, netýkalo by se to jen těchto věcí. V první řadě totiž odmítají výrobky testované na zvířatech. Nejprve mi to přišlo jako skvělý nápad, ale pak jsem zjistila, kolik takových značek je. Kosmetiku například nemám snad žádnou, kterou bych si koupila sama, tedy moje okolí mi kupuje výrobky na zvířatech testované. A ty věci nemohu vyhodit. Ne jen kvůli tomu, že za ty věci někdo utratil peníze, ale stejně jako u kůží, bylo by to pro to zvíře ještě horší. Jako bych si objednávala k obědu pečená kuřátka a vyhazovala je. Dokážu si ale dost dobře představit, že jakmile si budu něco takového kupovat, nebo budu někomu něco kupovat, podívám se po dm, kde je koncentrace výrobků netestovaných na zvířatech o dost větší než jinde.

Vegani si nadále hlídají všechna Éčka a nejí nic s těmi živočišného původu. Ani k tomu jsem zatím nedospěla, ale nebráním se tomu. V hloubi duše doufám, že to není 90% trhu.

Znáte takovou tu informaci na výrobcích jako varování pro alergiky? Že může obsahovat stopy korýšů a ryb. Jsou vegani a vegetariáni, kteří takovéto věci nejedí také, ale to mi přijde přehnané. Dlouho jsem sice nic takového v ruce neměla, ale nejspíš bych to taky nedala pryč, když vím, že v tom ta zvířátka stejně nejsou.

Med je prý vykořisťování včel. Já ale musím říci, že mi to tak nepřipadá. Medu zrovna moc nejím, ale ne kvůli týrání včelek. Přijde mi to podobné jako u vajec. Třeba k tomu ale jednou dospěju.

Jak to se vším bude dál, to nedokážu říci. Budu se snažit omezovat živočišné produkty, ale v první řadě se budu chovat přesně tak, jak mi řekne moje svědomí a moje pocity. Stejně tak doufám, že každý z lidí, kteří to čtou, budou vždy jednat podle svého svědomí, ať už je jakékoliv.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 4. července 2013 v 9:29 | Reagovat

Tak já  veganství nikdy neuvažovala, medu a mléka se nevzdám ani náhodou. Hlavně potom, co jsem viděla, jakým způsobem se o krávy stará náš soused a jak bere med včelám náš známý :) Žádná brutalita, co jde, to je.

2 blažena blažena | Web | 4. července 2013 v 9:40 | Reagovat

Zatím ještě úplnou vegetariánkou nejsem, ale uvažuju o tom.   Přestala jsem jíst maso, ale chleba s máslem, nebo sklenku mléka si dám. :-|

3 Malleus Malleus | E-mail | Web | 4. července 2013 v 17:26 | Reagovat

S šestým bodem bych se ztotožnil, dobře podáno.
Avšak, jak se zde již píše, vzdát se mléčných výrobků by již bylo velmi problematické.

4 Míša Míša | E-mail | Web | 4. července 2013 v 18:34 | Reagovat

[1]: To je dobře, že dáváte přednost mléku a medu od obyčejných lidí.

[2]: Tak podle toho co píšeš vegetariánkou jsi, ne? Jen nejsi vegankou. Podle mě vegetariáni máslo jedí - je to mléčný výrobek. Já třeba ale máslo nejím už roky. Podle mě by vegetarián neměl jíst sádlo. Nebo to jsem si aspoň s vegetariánstvím odpustila já.

[3]: Je to pravda, u nás se zdají být nezastupitelné. V nedávné době jsem ale například narazila na několik článků, kde autoři tvrdí, že naše přílišná konzumace mléčných výrobků může za rakovinu. Těžko říct.

5 Kristýna Kristýna | Web | 5. července 2013 v 11:52 | Reagovat

Ty éčka - bohužel to je 90 procent trhu, ale naštěstí i není... záleží na tom, co chceš jíst. Pokud chceš vařit doma a vyhýbat se polotovarům, většina éček je mimo hru. Hodně éček je v neveganských jídlech, jogurty, masa, ty hnusné saláty pro dělníky, i asi v polovině pečiva v supermarketu... Ale jelikož vegani plno věcí už nejedi, tak těch éček ku starosti je méně, než by bylo, kdybys to sledovala při konvenčním stravování.

6 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 5. července 2013 v 16:02 | Reagovat

Mária panno...tak to já se raději obejdu bez žemlovky a rýžové kaše :-!  :D Pokud jde o mléko, tak jen občas a jogurty vůbec nejím :) ale sýry si dám. Med také nejím, nechutná mi. Je fakt, že ho používám na perníčky, které v konečné fázi vlastně taky nejím :-)

Pokud jde o šperky a doplňky z kůže: kousek sem, kousek tam a celá kráva je tady. Samozřejmě, že tě za nošení kožených bot neodsuzuju ;-) Je to každého věc. Jde spíš o to, jestli si to vegané a vegetariáni uvědomují, když hlásají to co hlásají a pak je člověk vidí v koženém oblečku. Zajímalo by mě, kolik takových lidí přemýšlí nad tím, jak jejich "přívěšek" vlastně umřel. Řekněme, že mým "vzorem" jsou lidé (národy) co žijí v souladu s přírodou. Ano, zabije zvíře, ale zužitkuje ho do nejmenší kostičky...jídlo, oblečení a klidně i ten šperk nebo nějaké to nářadí :-) Tohle je pro mě ideál. Je fakt, že dneska se to také zužitkuje. Co se neprodá jako maso, to se namele do párků a jiných podobných rádoby masných výrobků ;-)

7 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 5. července 2013 v 16:04 | Reagovat

[4]: O "rakovině z mléka" jsem jaksi nečetla, ale četla jsem hodně článku o zahlenění z mléka. Je fakt, že toho se dá využít i v léčbě např. bolavého krku nebo překyseleného žaludku (místo antacida si dáte studené mléko nebo nanuk nebo zmrzku) ;-)

8 pavel pavel | Web | 6. července 2013 v 12:41 | Reagovat

Ta poslední věta je taky pro mne podstatná, svědomí vůči zvířatům a jejich života.
Boty sice nosím kožené, protože mám choulostivá chodidla a ty náhražky by byly byly pro každodenním utrpením. Doma proto chodím i jen bos. Snad mi ty boty zvířata odpustí, ale aspoň se utěšuji tím, že škoda té kůže, když jiní lidé už za mne to zvíře zabijí a konzumují to maso, které nejím.
Další důvod proč maso nejím, je i ten, že mi ani nedělá dobře a zelenina s ovocem je zdravější.

9 Míša Míša | E-mail | Web | 6. července 2013 v 16:11 | Reagovat

[5]: Schválně jsem si je předevčírem vypsala. A nevím, jestli mám zkoušet je jim vyhýbat. Přeci jen je asi divné ignorovat jídla, ve kterých je éčko, které je na seznamu kvůli mléku, když jogurty jím :) No, časem se s tím nějak musím vypořádat. Na druhou stranu si nemyslím, že jím jídla, kdy by se éčka zrovna dala hledat ...

[6]: Jsem na podzim žemlovku začala jíst, tak rychle se jí vzdát  nechci. :)
Rozhodně si to uvědomují. Viděla jsem spousty diskuzí, kde se o tom baví. Vlastně jsem nenašla skoro nikoho, kdo by ty věci z předchozí doby vyhodil. Někteří měli například doma sedačky a křesla z kůže. Takže to jde docela pochopit, proč se to jen tak nevyhodí. Mimochodem, poznáš od oka kůži a koženku? Já ne. Já je poznám jen podle ceny. Kabelka za pětistovku je koženka, bunda za tisícovku je koženka, boty přes dva tisíce, které teda jen tak někde nenajdu, jsou jednoduše z kůže a proto (kvůli ceně) je budu nosit dál. A původně jsem chtěla při otázce "jestli to poznáš" říct, zda pokud vidíš vegana v kůži, jestli jsi si jistá, že to není koženka?
Ten článek najdu o pošlu Ti odkaz :)

[8]: Tohle naprosto chápu. Když víš, že se bez toho neobejdeš. Vlastní zdraví by mělo být stále v popředí.

10 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 6. července 2013 v 16:50 | Reagovat

[9]: a víš, že to ani nezkoumám? jestli má nebo nemá kůži...jen jsem si vzpomněla na jeden pochod proti týrání zvířat a proti chovu kožešinových zvířat v tv. Tam se ptali pár lidí, které odchytli, jestli mají na sobě něco koženého. Odpověděli ano, a jestli jim to nevadí...odpověděli, že je jim to jedno :) takový menší paradox. Jinak, koženou sedačku ani koženkovou bych si nekoupila :) Ono ani podle ceny nepoznáš jestli je to kůže nebo koženka. Podvodníci jsou všude.
Pokud jde o éčka, tak i kyselina citronová nebo podobné mají své éčko.
Jo a nepoznám to (kůže, koženka) snad jen surová (nebo jak bych to nazvala) voní :) ani to nezkoumám

11 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 7. července 2013 v 19:00 | Reagovat

Nějak to moc prožíváš to vegetariánství Mišule. ;-)

Aj teď si myslí to isté. Není moudré se nasměrovávat k vegetariánství. :-)

12 Aailyyn Aailyyn | Web | 3. prosince 2013 v 22:05 | Reagovat

Celá ta problematika je dost komplikovaná, viz třeba kosmetika, hlavně ta dekorativní (nemusí být testovaná na zvířatech, ale v zásadě asi máloco splňuje podmínky přijatelnosti z hlediska veganství), dál viz výrobky z kůže (boty, který chtěj či nechtěj pokládám za kvalitnější než umělou kůži). Samostatnou kapitolou jsou léčiva. Asi by byl ideální stav tak nějak jako to nastínila nahoře Rovena: klidně jíst maso, klidně pít mléko, ale tomu zvířeti zajistit důstojné podmínky a ve finále zpracovat všechno, neplýtvat. Kůži, maso atd. Být vegetarián bych nejspíš vydržela, měla-li bych tu potřebu. Být vegan těžko, vzdát se sýrů, mléka, dalších mléčných výrobků nebo vajíček bych nedokázala. Myslím si, že to, že mi tahle problematika není jedno, jde navíc manifestovat i tak, že zkrátka budu kupovat vajíčka od chovatele, o němž vím, že u něj ty slepice nestrádají. Na miskách vah mi pořád připadají přijatelnější podobným způsobem opatřená vejce, než léky testované na zvířeti. Jo, je to složité a přiznám se, že svým způsobem obdivuju kohokoli, kdo se do tohohle vrhne a pokusí se s tím nějak vypořádat. Já bych na to neměla, protože vím, že vždycky budu mít někde rezervy (hlavně, co se kosmetiky a právě léků týče).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama