Je potrat vegan?

4. října 2013 v 12:31 | Micha K. |  Vegetariánství, veganství, raw a cvičení a
Člověk se postupem života vyvíjí skrze nějaké zásady, které má. Obvyklými příklady může být jistá nesnášenlivost, nebo třeba víra. Tyto zásady vás provedou celým životem a málo kdy z nich ustoupíte. Co se týče potratu, můžu za sebe s lidným srdcem říci, že jsem proti. Ano, jsem proti potratu a proti tomu, aby jeden člověk mohl rozhodovat nad životem člověka jiného. Nemyslím si, že by ta moc mohla jakémukoliv člověku nějakým způsobem připadnout.

Všem, co počnou dítě z lehkomyslnosti, bych nejraději dala ránu. Není problém to, že lidé dnes častěji nechtěně otěhotní, ale jejich přístup k tomuto "problému". No tak si vezmu pilulku, to je toho. Jako by byl problém to dítě z těla vycucnout.

Jak jsem již psala, nikdo nemám právo brát život někomu jinému. Ale ani sobě. Pokud pak u matky přijdou nečekané komplikace, podle kterých se dá usuzovat, že pokud nepůjde na potrat, zemře, není hloupé se rozhodnout pro svůj vlastní život.

Stejně tak není špatné se rozhodovat podle toho, jak život zkomplikuje dítě někomu jinému. Moje kamarádka, a myslím, že jsem to tu již zmiňovala, zastává názor, podle kterého my klidně šla na potrat s dítětem, které bude postižené. Ne kvůli vlastnímu pohodlí, ale protože by se stejně snažila o dítě další a není jen její věcí, co bude s postiženým dítětem potom, co jednou ona zemře. Hodí ho na krk druhému dítěti? Dá do ústavu? Má žena právo porodit dítě když ví, že ho nechce, nikdo ho neadoptuje a ono bude celý život v prostředí, které si ani neumí představit?

Co se týče znásilnění, jsem docela na pochybách, jestli je potrat správný. Samo znásilnění je pro někoho strašný zážitek, ze kterého může mít celoživotní problémy. Je pak na místě si nechat případné dítě, které onen zážitek dotyčné připomíná? A může si být žena opravdu jistá, že kdyby si nechala dítě, bude ho do smrti nenávidět, že to nebude nejlepší věc jejího života? Rozhodně je důležité zvážit věk znásilněné. V třinácti si dokážu představit, že to dítě si nenechá, ale jaké to je u dvacetileté dívky?

Věk jako takový bych v jiných případech nezohledňovala. Pokud otěhotněla dívka v patnácti, nevidím v tom žádnou polehčující okolnost pro to, aby šla jen tak na potrat. Studuje? No a? Neměla nad tím přemýšlet dříve? Samozřejmě záleží i na dalších okolnostech. Jestli jí kluk nenavěsil bulíky na nos a ona v tom opravdu není skoro nevině. Proto jsem rozhodně pro výuku sexuální výchovy na základních školách. Ne ale takovou, jakou jsem měla já. V rámci předmětů rodinná nebo občanská výchova se jim podařilo nás leccos naučit. V osmé třídě, tedy mých třinácti letech jsem u zkoušení musela říci definici orgasmu, ačkoliv jsem vlastně téměř netušila co to je. Sledování porodu na videu v témže věku považuji sice za poučnější, avšak myslím, že mnoho holčiček poté raději zvolí potrat, než aby podstoupily porod.

A co že to má s veganstvím? Po dlouhé době jsem se nad tím problémem zamyslela minulou sobotu, kdy se to objevilo na veganské skupině na facebooku. A pokud byste hledali odpověď, asi ji nenajdete. Pro jedny je veganství zdraví, pro jiné etické stravování, pro další celoživotní souznění s přirozeností člověka a přírodou. Podle toho k tomu všichni přistupují různě. Jde si ale jen těžko představit, že filosofie, se kterou se někdo ztotožňuje, mu může poskytnout odpověď na to, zda je pro něj vhodné potrat podstoupit.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Adelaine Adelaine | Web | 4. října 2013 v 14:41 | Reagovat

Veganství a potrat podle mě absolutně nesouvisí. Jasně, když je někdo vegan z etických důvod, tak by měl asi být "etický" i co se týče lidí, ale já jsem (z etických) a upřímně řečeno proti potratu nic nemám, a kdybych kdykoliv jakkoliv otěhotněla (vyjímaje plánovaného, což se u mě stejně nemůže stát) tak na něj hned jdu. Je to má věc. Já prostě vidím zvířata jako něco lepšího než lidi, proto nejsem tolik etická i co se týče jich. A vůbec, zkrátka potrat, stejně jako veganství, každého věc. Nechápu ty plakáty kolik dětí se nemohlo narodit atd. - byla to snad volba jejich matek, ne? KAŽDÉHO VĚC. Není to dítě toho ani tamtoho, je to dítě ženy, co se to rozhodne udělat. Lidi dělají příšerný věci, mnohem horší, než potraty. Možná by bylo lepší se zaměřit na ně (teď nemluvím na tebe, ale jakoby k lidem, co proti tomu hrozně brojí) místo na nenarozený embrya. Brání život těch, co ještě žádný nemají, ale že by pomohli těm, co už tu jsou a trpí, to ne.
A s tím znásilněním to doufám nemyslíš vážně. Protože jako... fajn, pokud praskne kondom, oproti tomuhle by bylo možná dobré potrat zvážit. Ale při znásilnění? Kdyby mě někdo znásilnil, tak přísahám bohu, že bych si to "dítě" klidně vyrvala z břicha vlastníma rukama, jak by mi to bylo odporné. Nechat si výsledek něčeho tak strašného mi přijde šílené.

2 Míša Míša | E-mail | Web | 4. října 2013 v 14:51 | Reagovat

[1]: U znásilnění jsem  nechala velký prostor k úvaze. Četla jsem dost příběhů matek, které si ho nechaly a byly nakonec šťastné, stejně jako příběhy dětí, které zjistily, že takto začal jejich život. Chtěla jsem tím hlavně říci, že každá žena, která po znásilnění otěhotní si myslí, že na ten potrat musí, ale nejedna taková byla šťastná, že to neudělala. Záleží na tom, jak to která dokáže. Rozhodně bych nikomu takovému potrat nevyčítala. Chápu ho a sama nedokážu říci, co bych v tom případě udělala já.

To že lidi dělají příšernější věci neznamená, že méně příšerné dělat mohou.

Jinak, moje formulace "vzít život" není nejlepší, jsem si vědoma, že to život ještě není, ale "kolik dětí se mohlo narodit" je lepší. Nemám ale také ráda všechny ty kampaně proti, protože nezohledňují i věci jako případnou smrt matky.

3 Míša Míša | E-mail | Web | 4. října 2013 v 14:53 | Reagovat

Jednoduše se mi nelíbí, že mnoho lidí si dnes myslí, že omylem počít dítě je nemoc a jediná možnost je si vzít pilulku.

4 Kerria Kerria | Web | 4. října 2013 v 17:35 | Reagovat

Otázka interupce je příliš složitá. Má to spoustu rovin a různých úhlů pohledů.
Proč by měla nést následky nějaké "nerozvážnosti" jen žena? Co se stane chlapovi, když z nerozvážnosti zplodí dítě? Nanejvýš mu vyměří pár stokorun alimentů a dál si může žít svým životem, bez jakýchkoliv omezení! Může studovat, věnovat se zálibám, nemusí na nikoho a nic brát ohledy, nemusí být včas ve školce, nemusí řešit takové blbosti jako třeba jak zaopatřit dítě po dobu 8 týdnů prázdnin když má jen 4 týdny dovolené, nemusí se uskromňovat aby zaplatil dětem školu v přírodě nebo lyžák...
U zplození byli přece dva, tak proč ten 20-tiletý trest za "lehkomyslnost" má nést jen žena?

Ano, já přivedla na svět dítě počaté z lehkomyslnosti, vychovala jsem ho sama a téměř bez pomoci jiných. Nelituju toho a jsem strašně ráda, že ho mám. Ale taky vím, jak je to těžké. A kdyby se mi ta "lehkomyslnost" náhodou přihodila znovu (což se může stát i přes všechna možná proti-opatření), tak bych se zřejmě rozhodla jinak...

5 Míša Míša | E-mail | Web | 4. října 2013 v 18:26 | Reagovat

[4]: Díky za Tvůj osobní příběh. Rozhodně si nemyslím, že má následky nést jen žena. Pokud se hovoří o alimentech, považuji je také za nízké. Je ale pravda, že různé lyžáky a kroužky se v nich zohledňují. Mimo to lze také dát dítě do výchovy otci, ale která žena to udělá?  Vždy samozřejmě také velmi záleží na rodině, která by měla být ochotná dívce pomoci. Také chápu, že holka ve druháku na gymplu, která bydlí s pěti kamarádkami někde na bytě a rodiče se o ní nestarají, se zachová jinak, než ta, která ví, že má v blízkých oporu. Rovnost v celém problému bych ale do doby, dokud nebudou muži rodit, nečekala.

6 light7 light7 | E-mail | Web | 4. října 2013 v 20:25 | Reagovat

Pokud si to ti dva způsobili sami z vlastní blbosti, tak dobře jim tak...já bych je v tom nechala...primární účel sexu je plození dětí, tak nechápu v čem někdo vidí problém. Interupci bych schválila jen ve vážných výjimečných  případech.

Nejhorší jsou ženy, které používají umělý potrat jako antikoncepci, bez svědomí.

A co Bůh? Jak se podle vás na tu hrůzu dívá?

7 Kerria Kerria | Web | 4. října 2013 v 20:40 | Reagovat

[5]: Ale je to tak. Nést následky je údělem ženy. Já vím, že rovnost v tomto případě možná není. Proto je tu alespoň ta možnost si zvolit.
To ostatní v tvém komentu příliš zjednodušuješ. Ale to nic, já už si zvykla, že za všechny problémy pubertální mládeže můžou neschopní rodiče. Jakoby dítě žilo v izolovaném světě jen s rodiči a nikdo další na něj neměl žádný vliv.
A mimochodem, puberťačky do 19 let tvoří ani 10%  z celkového počtu provedených interupcí ;-) Takže o nich a podpoře v rodině to asi nebude.
viz: http://www.czso.cz/csu/2004edicniplan.nsf/t/E500445750/$File/2.pdf

8 Míša Míša | E-mail | Web | 4. října 2013 v 20:53 | Reagovat

[7]: V nějakém místě jsme se špatně pochopily, uvádím to, jako příklady. Za pubertální mládež nemůžou neschopní rodiče. Na děti působí sice výchova, ale také jejich škola, kamarádi, televize a ostatní. Tím, že záleží na rodině jsem mluvila o rozhodnutí dívky. Ta, která se nemá o koho opřít a dítě by vychovávala samo, "sáhne" po potratu častěji. Uvedla jsem příklad, že ROZUMÍM TOMU, že dívka, která ani nežije s rodiči a jen s přáteli, které jí s malým těžko pomohou, nemá školu a tak možnost sebe a dítě zajistit, jde raději na potrat. Jistě by o nezvládla a do tohoto přivést dítě je katastrofa.

9 Míša Míša | E-mail | Web | 4. října 2013 v 20:56 | Reagovat

[6]: To je to, co jsem chtěla říci, Potrat není antikoncepce, i když si to tak dnes mnozí myslím. Znám jich až moc.

Při představě Boha, který se na nás dívá se nabízí další otázky. Rozhoduje-li o početí, proč dal dítě té, která ho nechce? Nerozhodl tím již dříve o tomto potratu?

10 light7 light7 | E-mail | Web | 4. října 2013 v 21:11 | Reagovat

[9]: Když to dítě oba nechtějí, tak ať nesexují nebo ať používají kvalitní ochranu.

Bůh nemůže za to, že se muž a žena rozhodnou mít sex a při tom nemyslet na možné následky. Bůh nám dal svobodnou vůli, tak proč by rozhodoval o tom, jestli někomu dítě dát a pak mu ho vzít? Ti dva se sami rozhodli pro sex a pak následně pro potrat.

11 Kerria Kerria | Web | 4. října 2013 v 21:18 | Reagovat

[8]: To je právě těch více úhlů pohledu. V článku to odsuzuješ, ale v tomto konkrétním případě to chápeš. Vždycky záleží na konkrétní situaci té ženy. Kdo jiný než ona sama může posoudit, jestli by to zvládla nebo ne?

12 Míša Míša | E-mail | Web | 4. října 2013 v 21:22 | Reagovat

[10]: Kdyby používali ochranu, je to vůči křesťanské nauce to samé, jako potrat :)

Ale já jinak Tvůj názor chápu. Sice je sex pro účely plození dětí, ale zase si nemyslím, že "jen".

Rozhodl se toho dotyčného poučit? Nevím.

Ale ano, zastávám názor, že pokud se dva rozhodnou svobodně sex mít, měli by myslet na to, že je tu možnost dítě počít.

13 Kerria Kerria | Web | 4. října 2013 v 21:30 | Reagovat

[9]: Potrat je dost drahá antikoncepce. Tělísko za 600 tě chrání před početím 5 let. Na druhou stranu, pilulka ještě není potrat. Ta jen zabraňuje uvolnění vajíčka z vaječníků, nebo jeho uhnízdění v děloze (tak funguje i tělísko)

14 Míša Míša | E-mail | Web | 4. října 2013 v 21:31 | Reagovat

[11]: Ano, v článku je to méně rozvedené, uznávám. Myslíš, že její posouzení je vždy objektivní? Samozřejmě, že se může splést oběma směry. Kolik dívek Ti ale v 15-25 letech řekne, že zvládnou mít dítě?

15 Míša Míša | E-mail | Web | 4. října 2013 v 21:37 | Reagovat

[13]: Máš pravdu, to jsem neměla ztotožňovat. Na druhou stranu, v době potratu to taky není ještě obvykle život, tak z etického hlediska je to podobné. Myslíš si, že je dobré, že se dnes přistupuje k sexu tak, že si tedy buď vezmu pilulku po, nebo že si odskočim na potrat?

16 light7 light7 | E-mail | Web | 4. října 2013 v 21:41 | Reagovat

No, já nejsem křesťan :) věřím v Ježíše Krista, ale neuznávám žádné náboženství, kostely, papeže, kněze apod. blbosti co nemají  Bohem a Ježíšem nic společného.

Jo, je to proti křesťanské nauce, ale ta nauka je špatně. Pro dítě se každý může rozhodnout, kdy chce, pokud někdo žije v nějakém pevném vztahu na celý život. Ježíšovi nevadí, že já a můj přítel používáme ochranu hlavně, že budeme celý život spolu :). No, vlastně vidíš to, mohli bychom se na to s přítelem Ježíše zeptat, jak je to s těmi umělými potraty a jaké jsou za to následky.

17 Kerria Kerria | Web | 4. října 2013 v 21:42 | Reagovat

[14]: Podle statistik (odkaz máš v minulém komentu) dítě porodila víc než polovina těhotných dívek ve věku do 19-ti let. Dá se předpokládat, že většina z nich otěhotněla omylem. Mezi těmi 20-25 let dítě porodily už 3/4 těhotných a jen 1/4 se rozhodla pro potrat. Ale tady se nedá odhadnout, kolik těch těhotenství bylo chtěných. I když tenkrát většina žen rodinu odkládala až na mnohem pozdější věk.

18 Kerria Kerria | Web | 4. října 2013 v 21:49 | Reagovat

[15]: Já jsem starší generace. Nevím, jak vy mladí přistupujete k sexu a řešení následků. Za nás byl sex "z lásky" a ne jen chvilkové potěšení s kdekým. Pokud tak někdo uvažuje, tak si přinejmenším huntuje vlastní tělo a zdraví.

19 Míša Míša | E-mail | Web | 4. října 2013 v 21:51 | Reagovat

[16]: A myslíš, že křesťanství je o kostelech a papežích? Křesťanství je podle mě celá oblast myšlení a že se někdo rozhodne neuznávat kostely, nedělá to z něho najednou nekřesťana. Ježíš vám řekl, že mu nevadí, když používáte ochranu?

[17]: Upřimně, ještě když jsem byla na střední, mezi mými vrstevnicemi, které třeba na střední nešli, nebo se rozhodli po učňák, který skončily v nějakých sedmnácti, se našly takové, které si dítě po škole pořídily dobrovolně. Vím že mluvíš jen o většině, ale zanedbatelné číslo to nebylo.

20 Míša Míša | E-mail | Web | 4. října 2013 v 21:56 | Reagovat

[18]: To je to. Ve spoustě případů, jak i Ty poukazuješ, dokážu potrat pochopit, přesto, že ho neschvaluji. "Bojuju" pro to, aby dnešní generace přistupovala k sexu a případnému početí zodpovědněji. Dítě (ani shluk buněk, ze kterého se dítě stane) nemá být tasemnice, kterou jednoduše vyženu z těla.
Máš pravdu, zdravého na tom také nic není.

21 light7 light7 | E-mail | Web | 4. října 2013 v 22:24 | Reagovat

[19]: Jo, řekl. Ono je důležitá, hlavně naše láska...pokud je muž a žena v pevném vztahu na celý život, můžou si dělat co chtějí. Jen co, nesmějí udělat je zcizoložit z důvodu, že se někomu zalíbil někdo jiný, to je snad ještě horší než ten potrat.

Umělé potraty jsou výsledkem z blbosti sexu chtivých  lidí. Není mezi nimi pravá láska, jen chtíč, kdyby byla, tak na ten potrat nejdou. Kdyby se mě a mému příteli stalo, že bychom čekali dítě, tak není problém si ho nechat. Sex má být s ochranou či bez ní jen z pravé lásky.

Ne, nemyslím si, že je to jen o kostelech, ale nehodlám se žkatulkovat :)a na víc v Bibli není všechno, tak úplně pravda.

22 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 5. října 2013 v 13:38 | Reagovat

Veganství a potrat jsem si nikdy nespojila... No každopádně jsem zastáncem teorie, že každý z nás tu je z nějakého důvodu, takže jsem zásadně proti potratům. Když to ale ohrožuje zdraví matky a sama matka cítí, že to dušičce vadit nebude, ochotně budu souhlasit.

23 light7 light7 | E-mail | Web | 6. října 2013 v 19:59 | Reagovat

[19]: JK to bere tak, že když oba použijí kondom, tak je to považováno za projev lásky jeden k druhému...když vědomě nepoužijí ochranu a dítě nechtějí, tak je to považováno jakoby to dítě chtějí...když praskne kondom a partnerka otěhotní, tak má pořád možnost to dítě dát k adopci...potrat se může provést ve výjimečných situacích, když je ohrožen život matky, to se dá pochopit...Potomci se mají vytvářet, ne likvidovat...už to malinkaté embryo je pod Ježíšovou ochranou...kdo ho zlikviduje, bez závažného důvodu je to prach-sprostá vražda...člověk nemá tu pravomoc rozhodovat co už je život a co není...

24 Luz Luz | 23. října 2013 v 21:11 | Reagovat

Zajímavé, že se o tom zmiňuješ v souvislosti s veganstvím. Dává smysl, že když někdo hlásá ochranu živých bytostí, neměl by přitom zapomínat ani na ty lidské - už od jejich počátku existence.

[12]: [19]: Nezapomeňte, že křesťanství je velice široké. Antikoncepce nepatří mezi otázky, ve kterých by byla shoda mezi všemi křesťany nebo křesťanskými církvemi, ani to nijak nevyplývá z Nového zákona. Tehdy asi ani možnosti antikoncepce stejně nebyly. Jistě že děti jsou brány jako požehnání, ale to myslím nevylučuje možnost plánování a odpovědnosti. Zákaz antikoncepce je závazný pro katolíky, což je ovšem jen jedna z církví. Já bych tedy prášky stejně nebrala, protože to je velká zátěž pro zdraví. Kondomy jsou dost spolehlivé, problém je, že mnozí by si radši ničili zdraví prášky nebo riskovali otěhotnění, protože kondomy prý nejsou pohodlné? Fajn, když jim přijdou nepohodlné, pořád tu ještě je možnost nemít sex vůbec!

25 Luz Luz | 23. října 2013 v 21:15 | Reagovat

[21]:  A když už se tu zmiňuje, jak by to mělo být podle bible/křesťanství, musím taky podotknout, že podle ní je sex výhradně pro manželství, nikoli "přátelství" (ano, také jsem to porušila, ale alespoň jsem ráda, že šlo o muže, se kterým jsme teď už manželé).

26 Míša Míša | E-mail | Web | 23. října 2013 v 23:22 | Reagovat

[24]: Jak říkáš. Prášky jsou mi také proti srsti. Krom toho, že to ničí zdraví té konkrétní ženy, ničí to i planetu. Ač to může vypadat, že jsem nově ochránce zvířat, proti antikoncepci v souvislosti s neplodností ryb jsem už velmi dlouho. Hlavně nechápu, proč to některé dívky berou dobrovolně bez toho, aniž by měli přítele. A ani to nejsou dívky na jednu noc. Ono je prý pohodlné mít tak dobře menstruaci O.o

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama